Učinkovito referenčno delo v sodobni knjižnici

KRAJ IZVEDBE: spletno okolje

TERMIN: 17. april 2023

ČAS: 9.00–14.30

UDELEŽENCI: Tečaj je namenjen knjižničarjem, ki delajo oz. se usposabljajo za delo v referenčni službi in želijo spoznati novosti na tem področju.

CILJ: Udeležence seznaniti s sodobno referenčno službo v knjižnici.

VSEBINA:

• knjižnice v sodobni informacijski družbi (značilnosti sodobne informacijske družbe in vloga knjižničarjev v njej)
  • spremenjene potrebe in ravnanja uporabnikov v sodobni informacijski družbi (informacijsko vedenje)
  • informacijska in referenčna dejavnost (referenčna vprašanja, referenčni pogovor, informacijska pismenost, kompetence referenčnih knjižničarjev, primer virtualnega referenčnega servisa itd.)
  • značilnosti elektronskih informacijskih virov in načini iskanja informacij (tipi e-virov, sekundarni viri – bibliografske zbirke, primarni viri – celotna besedila, uporabniški vmesniki, osebni profili, poizvedovanje, primeri elektronskih informacijskih virov)
  • orodja za poenostavitev iskanj in uporabo e-virov knjižnic (oddaljen dostop, katalogi e-gradiv, standard openURL, orodja za odkrivanje informacij itd.)
  • promocija elektronskih informacijskih virov in storitev

NAČIN IZVEDBE: predavanja, predstavitve, vaje

TEČAJ IZVAJA: Srečko Bončina (Narodna in univerzitetna knjižnica)

KOTIZACIJA: 50 EUR