Učinkovito referenčno delo v sodobni knjižnici

KRAJ IZVEDBE: spletno okolje
TERMIN: 29. marec 2022
ČAS: 9.00–14.30
UDELEŽENCI: Tečaj je namenjen knjižničarjem, ki delajo oz. se usposabljajo za delo v referenčni službi in želijo spoznati novosti na tem področju.
CILJ: Udeležence seznaniti s sodobno referenčno službo v knjižnici.
VSEBINA:
•knjižnice v sodobni informacijski družbi (značilnosti sodobne informacijske družbe in vloga knjižničarjev v njej)
•spremenjene potrebe in ravnanja uporabnikov v sodobni informacijski družbi (informacijsko vedenje)

•informacijska in referenčna dejavnost (referenčna vprašanja, referenčni pogovor, informacijska pismenost, kompetence referenčnih knjižničarjev, primer virtualnega referenčnega servisa itd.)
•značilnosti elektronskih informacijskih virov in načini iskanja informacij (tipi e-virov, sekundarni viri –bibliografske zbirke, primarni viri – celotna besedila, uporabniški vmesniki, osebni profili, poizvedovanje, primeri elektronskih informacijskih virov)
•orodja za poenostavitev iskanj in uporabo e-virov knjižnic (oddaljen dostop, katalogi e-gradiv, standardopenURL, orodja za odkrivanje informacij itd.)
•orodja za upravljanje referenc, tipi in uporabniške možnosti (primer EndNote Web)
•promocija elektronskih informacijskih virov in storitev
NAČIN IZVEDBE: predavanja, predstavitve, vaje
TEČAJ IZVAJA: Srečko Bončina (Narodna in univerzitetna knjižnica)