Odprta znanost – občanska znanost v knjižnicah

KRAJ IZVEDBE: spletno okolje

TERMIN: 20. april 2023

ČAS: 10.00–11.30

UDELEŽENCI: Izobraževanje je namenjeno knjižničarjem, ki se želijo seznaniti z možnostmi sodelovanja na področju občanske znanosti.

CILJ: Udeležence seznaniti s konceptom občanske znanosti in jih povabiti k razmisleku za sodelovanje knjižnic na tem področju.

VSEBINA:

• Koncept občanske znanosti: Občanska znanost (angl. citizen science) predstavlja koncept znanstvenoraziskovalnega dela, pri katerem so na različne načine, z različnih vidikov in v različnih oblikah v raziskave vključeni zainteresirani občani. Ti lahko delujejo v različnih fazah raziskave kot npr. pri zbiranju in ustvarjanju raziskovalnih podatkov, pri načrtovanju raziskave in pri formulaciji raziskovalnega problema ali celo pri analizi podatkov ter pri interpretaciji rezultatov.
  • Občanska znanost povezuje knjižnice: Knjižnice so lahko vezni člen med občani, ki bi želeli sodelovati v raziskavah in raziskovalci oziroma raziskovalnimi projekti. Pri pridobivanju interesentov za sodelovanje v raziskavah lahko knjižnična mreža odigra pomembno vlogo. Knjižnice lahko opozarjajo tudi na izsledke raziskav, ki imajo pomen in vrednost za lokalno okolje.

NAČIN IZVEDBE: predavanje

TEČAJ IZVAJA: Odprta akademija (Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani)

KOTIZACIJA: brezplačno