Tečaj za začetnike v stroki – Modul 2: Osnove varovanja in zaščite knjižničnega gradiva

18 apr

TRAJANJE: 1 dan

KRAJ IZVEDBE: NUK – učilnica, Leskoškova cesta 12

TERMINA: 18. april 2023

ČAS: 9.00–16.30

UDELEŽENCI: Tečaj je namenjena knjižničarjem, ki se želijo seznaniti z osnovami varovanja in zaščite knjižničnega gradiva. Za kandidate za bibliotekarski izpit za knjižničarja je udeležba na tečaju obvezna.

CILJI: Udeležence seznaniti s teoretičnimi osnovami in praktičnimi postopki varovanja in zaščite gradiva ter prikazati, kako lahko manjše posege na knjižničnem gradivu opravijo sami.

VSEBINA:

• identifikacija različnih vrst črnil, papirja ter njihova trajnost
  • sestavni deli knjige, knjižne vezave
  • vzroki poškodb gradiva
  • optimalni pogoji hranjenja različnih vrst nosilcev informacij
  • pravilno opremljanje knjižničnega gradiva
  • primerna zaščitna sredstva za posamezne vrste nosilcev informacij
  • naravne katastrofe: poglavitne poškodbe pri poplavi, požaru
  • delovanje v primeru naravnih nesreč
  • digitalizacija knjižničnega gradiva – izbor in priprava gradiva za digitalizacijo
  • čiščenje in manjši posegi na novejšem knjižničnem gradivu – kaj lahko naredimo sami (in česa ne)
  • ogled restavratorske delavnice